Shortlist

We are delighted to announce the shortlist for the Lloyd’s List Asia Awards 2016.

 

Containership Operator of the Year – Sponsored by Equatorial

  • CMA CGM
  • Hamburg Süd
  • Maersk Line
  • Orient Overseas Container Line

Excellence In Training Award

  • Magsaysay People Resources Corporation
  • Malaysian Maritime Academy (ALAM)
  • Pacific Basin Shipping
  • Philippine Center for Advanced Maritime Simulation and Training, Inc
  • Rickmers Shipmanagement
  • Singapore Maritime Academy, Singapore Polytechnic
  • The Wallem Group

Logistics Award – Sponsored by PSA International

  • Allcargo Logistics
  • C.H. Robinson
  • SupplyLINE Logistics
  • Vamaship

Business Innovation Award

  • ICBC Financial Leasing, COA with Valemax
  • Safe Lanes Consultants, QUANTUM V
  • Singtel, Satellite
  • Union Marine Management Services, Intuit Ship

Technology and Systems Innovation Award

  • ABS, ABS-SDARI Next Generation NeoFeeder Project
  • APL, SOLAS VGM Innovative Tools for Customers
  • Containerchain, [email protected]
  • Hongkong International Terminals, Automatic Truck Identification System (ATIDS)

Terminal Operator of the Year – Sponsored by Kalmar

  • Cai Mep International Terminal (CMIT)
  • PSA
  • Vopak Terminals Singapore
  • Yantian International Container Terminals (YICT)

The ABS Tanker Operator of the Year – Sponsored by ABS

  • FSL Trust
  • MISC Berhad
  • PAO Sovcomflot
  • SK Shipping Co.
  • Teekay Tankers

The ClassNK Dry Bulk Operator of the Year – Sponsored by ClassNK

  • Berge Bulk
  • Masterbulk
  • Pacific Basin Shipping
  • Precious Shipping
  • TATA NYK Shipping

The Hutchison Ports Safer Cleaner Seas Award – Sponsored by Hutchison Ports

  • Berge Bulk
  • International Maritime Organization (IMO)
  • Magsaysay People Resources Corporation
  • MISC Berhad
  • Pacific Basin Shipping

The i-Law Individual Maritime Lawyer of the Year – Supported by i-Law

  • Rosita Lau, Ince & Co
  • Harry Hirst, Ince & Co in alliance with incisive Law
  • Bazul Ashhab, Oon & Bazul

The i-Law Maritime Law Firm of the Year – Supported by i-Law

  • Allen & Gledhill
  • Ince & Co
  • Stephenson Harwood
  • Wikborg Rein

Seafarer of the Year – Sponsored by TATA NYK Shipping

  • Magsaysay Maritime Corporation, Magsaysay-deployed officers and crew members onboard M/V Lyric Sun
  • SK Shipping Co., Master Park Hyuk-soo and the crew of K Coral
  • Wallem Group, Captain Deepanjan Ganguli and crew of the M.V. True Patriot

The Next Generation Shipping Award – Sponsored by Wallem

  • Tabitha Logan (Asia Maritime Pacific) & Su Yin Anand (Ince & Co), YPSN (HK)   
  • Sarb Raj Singh Anand, Marine Corporation of India
  • Edward Liu, Reed Smith Richards Butler (HK)


Lloyd’s List Intelligence Big Data Award – Supported by Lloyd’s List Intelligence

  • ClassNK
  • CMA CGM
  • DNV GL

Newsmaker of the Year
Winner to be announced at the ceremony

Lifetime Achievement Award – Sponsored by Containerchain
To be announced soon.

 

The winners will only be announced at the glittering awards ceremony on Thursday 20 October at the Shangri-La Hotel, Singapore. Reserve your place now for one of the biggest shipping events in Asia this year.

Lloyd's List Asia Awards is part of the Business Intelligence Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 8860726.
Informa